Tустань – наскельне місто-фортеця
пам’ятка природи та археології національного значення, яка не має аналогів у Європі.
«…в лісистих проваллях… в величезних
камінних «бовдах» якісь дивні віки,
якась старина, дивна, запропавша культура
записала твердими і глибокими буквами свої сліди»
Іван Франко
КОРОТКО ПРО ФОРТЕЦЮ
Тустань – це місце де історію можна повернути назад та стати частиною культури Українського Середньовіччя. Неповторність Тустані полягає не лише у її природних особливостях, хоча скеля сама по собі вражає. Унікальність Тустані полягає ще й у можливості точного (90%) відтворення дерев’яної забудови, що існувала на скелях. Річ у тім, що будівничі, споруджуючи неприступну дерев’яну фортецю на скелях, довбали в камені пази для закріплення дерев’яних конструкцій. Дерева давно немає, а сліди в камені збереглися. Місто-фортецю Тустань творить комплекс скель Камінь, Острий Камінь, Мала Скеля, Жолоб та скелі, які прилягають до хребта Воронового.
Щороку під урицькими скелями Середньовіччя оживає на повну – його повертають учасники фестивалю “Ту Стань!”. Протягом кількох днів у Тустані відтворюють життя древнього граду таким, як воно було тоді, у всіх його проявах: від ремесел до розваг. Особливу увагу на кожному фестивалі присвячують і військовій справі – десятки реконструкторів відновлюють баталії воїнів-русичів із ворогами на очах у гостей Тустані з точністю, якій позаздрить будь-який фільм.
Дослідження фортеці Тустань розпочалося у 1971 році під проводом художника та археолога Михайла Рожка. Саме завдяки його роботам можна уявити, як виглядала руська твердиня. Щоправда, у Тустані залишилося ще чимало нерозгаданих таємниць. Відкрити їх можете і Ви, завітавши у Тустань!
3D-модель п’ятого періоду дерев’яної забудови
Cтворено на основі архітектурного аналізу графічних реконструкцій Михайла Рожка (1939-2004), – архітектора та археолога, дослідника Тустані.
Проект тустань_віртуальна започаткований у першу чергу як дослідницький інструмент для вивчення унікального виду середньовічного дерев’яного будівництва та його графічної реконструкції. Сьогодні віртуальна та доповнена реальності визначені основними засобами неруйнівної візуалізації втраченої архітектури Тустані. Окрім цього, 3D-модель скель та фортеці є основою для планування протиаварійних, консерваційно-реставраційних робіт, музеєфікації пам’ятки. Тустань_віртуальна також стане інформаційною платформою для інтелектуального управління пам’яткою реальною.
Пориньте у середньовічну подорож УКРАЇНСЬКОЇ культури
Приєднуйтесь до нашого Facebook та Instagram і отримайте останню інформацію